Εκπαιδευτική επίσκεψη του τομέα Δομικών Έργων, Δομημένου Περιβάλλοντος και Αρχιτεκτονικού Σχεδιασμού

Στις 20-3-2024 ο Τομέας Δομικών Έργων, Δομημένου Περιβάλλοντος και Αρχιτεκτονικού Σχεδιασμού πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη στο ιστορικό κέντρο της Θεσσαλονίκης  (μνημεία ΡΟΤΟΝΤΑ – ΚΑΜΑΡΑ) και έπειτα στον ΛΕΥΚΟ ΠΥΡΓΟ. Συμμετείχαν μαθητές των τμημάτων σχεδίου της Α τάξης( Α1 και Α3).

Οι μαθητές αρχικά επισκέφτηκαν το μνημείο ΡΟΤΟΝΤΑ όπου είδαν την αρχιτεκτονική του, τα μοναδικά ψηφιδωτά του και ενημερώθηκαν για την ιστορία του. Στη συνέχεια δια της πομπικής οδού έφθασαν στην ΚΑΜΑΡΑ (Αψίδα του Γαλέριου) όπου και εκεί διαβάστηκε σχετικό κείμενο με την ιστορία της αψίδας, παρατηρώντας παράλληλα την αρχιτεκτονική της και την επένδυση από μαρμάρινες πλάκες με ανάγλυφες παραστάσεις. Η Καμάρα μαζί με τη Ροτόντα αποτελούσε τμήμα του ανακτορικού συγκροτήματος του Γαλέριου. Κάτω από αυτή την εντυπωσιακή κατασκευή, συναντιόταν η πομπική οδός και η Εγνατία. Η πομπική οδός με στοές και κιονοστοιχίες ένωνε την Ροτόντα με το ανάκτορο που βρισκόταν επί της σημερινής οδού Δημητρίου Γούναρη (Ναβαρίνου).Τέλος επισκέφθηκαν και τον ΛΕΥΚΟ ΠΥΡΓΟ όπου έγινε αναφορά σε ιστορικά στοιχεία καθώς και στην αρχιτεκτονική του.